V posledních několika letech venkovní teploty atakují třicítky, přičemž v interiérech situace není o nic příznivější. V administrativních budovách, bankovních domech, ale i v městské hromadné dopravě je klimatizace naprostou samozřejmostí, tak proč si ji nepořídit také do bytu či domu? Pokud jste se někde doslechli, že klimatizace má na zdraví spíše negativní dopad, potom byste si měli přečíst následující řádky. Právě vinou těchto mýtů, které kolují mezi lidmi, se někteří jedinci klimatizace stále obávají, a přitom zbytečně.
1. Klimatizace a její špatný vliv na zdraví
Současné modely jsou natolik zdokonalené, že mají na zdraví člověka opravdu pozitivní dopad. Disponují totiž filtračním systémem, který odstraňuje z místností škodliviny, prach, bakterie a další nečistoty. Dávno jsou pryč doby, kdy klimatizace sloužily primárně k ochlazování interiéru. Zakoupit můžete i zařízení, která zvládnou v případě potřeby vytápět, a tak máte řešení do místností, kde není ústřední topení.
2. Kvůli klimatizaci dostanete angínu
Samozřejmě záleží na tom, jak klimatizaci vůbec používáte. Pochopitelné je, že pokud si nastavíte, aby nástěnná klimatizace ochladila místnost na 16 °C, a potom vejdete ven, kde je 35 °C, zaděláváte si opravdu na angínu. Jestliže ale rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou není markantní, nemusíte se bát ani angíny.
3. Klimatizace není dobrá pro alergiky a astmatiky
Opět obrovský omyl. Odborníci naopak doporučují nástěnnou klimatizaci do domácností, kde žijí alergici a astmatici, protože filtrační systém zamezuje usazování prachu a vzniku bakterií. Třeba konkrétně moderní zařízení od Samsungu nabízí přímo funkci Virus Doctor.
4. Přístroj je hlučný
V minulosti tomu tak opravdu bylo, ale v technologiích došlo k výrazným pokrokům. Klimatizace, které dnešní trh nabízí, jsou tiché. Používat je klidně můžete i v noci, aniž by vás jejich provoz rušil.
5. Kvůli klimatizaci je vlhký vzduch
Opak je pravdou. Trápí vás vysoká vlhkost v místnostech? Klimatizace dokáže udržovat optimální hodnoty, tedy okolo 50 až 60 %.