Kdo by se nikdy neocitl v situaci, kdy uklízečka právě vytřela podlahu, a na zemi zůstaly kaluže vody, které nevyschly ani po několika hodinách? Spíše než o úklid šlo v tomto případě o důkaz, že uklízela než o věrohodný úklid. Právě rozetřená špinavá voda je totiž líhní bakterií a zápachu ve spárách, ale určitě není úklidem. To platí pro všechny typy podlah – vinylové, PVC, dřevěné i dlažbu. Jaký je nejlepší způsob úklidu podlahy?
Odstranění hrubých nečistot
Základem čištění podlah doma i ve firemních areálech je pravidelnost. Každodenní úklid je základ, aby se předešlo většímu znečištění a trvalému poškození podlahových krytin a dlažby. Denně odstraňujte pomocí vysavače nebo smetáku hrubé nečistoty, kamínky, ostrý písek, zrníčka prachu a další špínu, která se zanáší do vnitřních prostor z venku. Současně pořiďte kvalitní rohožky před vchod, do chodby nebo vestibulu.
Mopujte a používejte neagresivní přípravky
Dalším krokem v péči o podlahy je mopování a čištění pomocí neagresivních přípravků. Různé druhy rozpouštědel nebo činidel mohou poničit povrchy podlahových krytin, ale také glazuru. Při výběru čisticích prostředků buďte tedy velmi obezřetní. Podlahu však lze čistit taktéž bez použití mycích gelů, stačí dostatečně mopovat nebo vytírat vlhkým hadrem. Při použití většího množství vody může dojít nejen k rozklížení podlahy, ale i jejímu zvlnění, což jsou zcela nevratné škody.
Voskujte pro dlouhou životnost
Kromě dennodenní údržby je vhodné podlahu pravidelně voskovat nebo impregnovat, příp. olejovat. Pro dokonalý výsledek je dobré si přizvat na tyto činnosti odborníky, kteří poradí a vyberou správný přípravek pro každý typ podlahy. Stejně tak pomohou odstranit různé vrypy nebo drobné poškození pomocí opravných vosků a tmelů, poradí si i s větším znečištěním, na které již běžný úklid nestačí a pro jeho odstranění je nutné strojové čištění za použití kotoučů a padů.