Zvolili jste ke svému bydlení dřevostavbu, protože máte rádi vše přírodní a přirozené? Pokud upřednostňujete šetrný a ekologický způsob života, jistě přemýšlíte ekologicky i o úklidu. Oken a prosklených stěn bez šmouh dosáhnete i bez chemie. Máme pro vás pár tipů, jak na ekologicky šetrné mytí oken.
Pokud je venku hezky, byla by škoda ochudit se o sluneční paprsky a krásný výhled do přírody kvůli špinavým oknům, nemyslíte? Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak si mytí oken co nejvíce usnadnit, mít okna křišťálově čistá a vyhnout se nechtěným šmouhám.
Kdy se pustit do mytí oken
Ve většině domácností se načasovává mytí oken tak, aby byla okna čistá na Velikonoce a na Vánoce. To odpovídá i doporučení výrobců, umývat okna alespoň dvakrát ročně. Nejlepším časem na mytí oken je jaro a podzim. Venku panuje ideální počasí, už nemrzne, ani není příliš velké horko, ve kterém nám voda a přípravky rychle usychají doslova pod rukama a zanechávají stopy. Vyberte si dobu, kdy je pod mrakem. Pokud praží slunce, dělají se na oknech šmouhy.
Cesta k čistým a lesklým oknům bez šmouh
- Očistěte okenní rámy a parapety, ze skel jen nasucho setřete prach a pyl.
- Nezapomínejte na otření vnitřků rámů, kování a odvodňovacích otvorů ve spodní části rámu.
- Nastříkejte na okna čisticí přípravek, případně roztok s octem nebo lihem.
- Sklo myjte krouživými pohyby, odshora směrem dolů.
- Na mytí používejte utěrky z mikrovlákna nebo jemnou houbičku.
- Pravidelně stírejte skla stěrkou na okna, aby vám na nich nezůstávaly šmouhy a stěrku otírejte do suchého hadru, nejlépe také z mikrovlákna.
- Na závěr okna vyleštěte dosucha suchým hadrem z mikrovlákna nebo novinami.
Proč utěrky z mikrovlákna
Předností mikrovláknových utěrek je schopnost perfektně odstraňovat nečistoty především z hladkých a lesklých povrchů. Mimoto vynikají i dlouhou životností. Kromě vody na sebe vážou i mastnotu. Při běžném úklidu můžete ušetřit až 80 % čisticích prostředků. Nemusíte dokonce používat žádnou chemii ani saponáty. Lepší je ale pracovat v ochranných rukavicích, protože vzhledem ke svým vysokým čisticím schopnostem mohou odírat ruce. Správná utěrka má složení 70 % polyester (PES) a 30 % polyamid (PAD). Hledejte označení 70 na 30. V obchodě je můžete najít také pod označením „švédské utěrky“.
Kupované čističe nahraďte
Pokud jste zvyklí kupovat čističe na okna a skleněné povrchy, už to dělat nemusíte. Klidně se bez nich obejdete, pokud přidáte do vody ocet, přidat můžete i líh a použijete k leštění klasické noviny. Domácí čističe jsou sázka na jistotu.
Čištění oken pomocí lihu a octa
Pokud chcete úklid pojmout co nejlevněji a co nejvíce ekologicky, zvolte osvědčené domácí čističe na okna. Tím je roztok vody a lihu nebo vody a octa v poměru 1:1. Ocet je velmi známý svými desinfekčními, lešticími, odmašťovacími a čisticími schopnostmi. Na skla je proto jako dělaný. Okno přetřete octovou vodou a pokračujte ve výše uvedeném postupu. Octového zápachu se není třeba obávat, velmi rychle vyprchá.
Osvědčené domácí roztoky
Mezi nejlepší podomácku vyrobené roztoky patří z hlediska účinnosti čištění roztok 500 ml vody a 50 ml technického lihu. Nejvíce lesku vašim oknům zajistí směs 500 ml vody, 2 kapek ekologického čisticího prostředku na nádobí a 30 ml kvasného lihového octa. Domácí čističe vykazují lepší výsledky než většina těch kupovaných.
Vysavače na okna pro dokonalou čistotu a lesk
Pokud okna umýváte často nebo jich máte doma opravdu hodně, vyplatí se vám některý z úklidových pomocníků. Vysoce efektivní jsou aku stěrky a vysavače na okna, které okna dokonale vyčistí, přitom ušetří vodu i čistící prostředky. Hodí se i na zrcadla, dlaždice, obklady, zástěny sprchových koutů, skleněné stoly a dveře. Díky funkci vysávání okamžitě zamezují stékání vody, a tím i vzniku jakýchkoli šmouh a zaschlých kapek. Zkuste jejich pořízení zvážit, rozhodně stojí za to.