Tématem minulého dílu bylo rosení. Obecně jsme si nastínili jak a proč dochází k rosení plastových oken. V tom dnešním se dozvíte, jak samotnému jevu předcházet a nebo jak ho řešit, pokud byla zanedbaná prevence.
Základem boje proti rosení je správné větrání. Na správné větrání místností mnohdy zapomínáme a následky se pak řeší stále obtížněji. Na kvalitu vzduchu zkrátka ještě stále, i v dnešní době, není pohlíženo jako na něco, čím je třeba se hlouběji zabývat. Mnoho z nás si stále myslí, že když je otevřená ventilačka, že to stačí. Říkáte si, že se takovým způsobem v místnosti, potažmo bytě či domu šetrně, nenásilně a nenápadně vyměňuje vydýchaný vzduch za čerstvý a Vámi pracně nastřádané teplo „nestíhá“ unikat v nežádoucím množství? Omyl. K výměně vzduchu totiž za určitých podmínek nemusí dojít vůbec. A mnohdy vám ještě většina Vašeho drahocenného tepla uniká do ulic. Tento jev se stává v drtivé většině případů. A jistě si domyslíte, jak draho Vás potom takové každodenní, odpolední větrání ventilačkou, které činíte v domnění, že pro sebe i své hnízdečko děláte něco užitečného, vyjde. Samozřejmě však i nevhodné větrání pomocí ventilačky nebo mikroventilace zůstává lepší volbou než větrání žádné. Vždy je třeba snažit se provětrávat místnost alespoň minimálně, třeba zrovna zmíněnou mikroventilací, například během odjezdu na letní dovolenou. Jak tedy větrat správně? Vždy je lepší na pět minut otevřít okna dokořán a pak ihned zavřít. Při takovém způsobu větrání se vymění vzduch, ale zároveň nestačí vychladnout stěny. Proto když okno následně zavřeme, vzduch se zpětně ohřeje nejen od topidla, ale i od stěn a není tak třeba místnost znovu vytápět.
Dalším způsobem větrání je větrání s tzv. rekuperací vzduchu a to pomocí zabudovaných rekuperačních systémů. Tento typ větrání je zná již více než dvacet let, přesto ho jen skutečně málokterý běžný uživatel zná nebo dokonce využívá v praxi, tedy ve svém bytě nebo domě. S rozvojem moderních staveb, které jsou v oblasti tepelné izolace stále úspornější a úspornější, začíná být využíván stále více. V málokteré domácnosti je během dne někdo, kdo o čerstvost vzduchu pravidelně pečovat, a i kdyby ano, ruku na srdce, kdo si pětkrát denně vzpomene, že by měl „prohodit vzduch“? A k čemu vlastně větrání s rekupelací tepla slouží a jak funguje? Tento systém slouží k zajištění optimální výměny vzduchu v objektu a zároveň minimalizaci tepelných ztrát při větrání. Tepelné ztráty větráním u běžných rodinných domů tvoří až neskutečných čtyřicet procent celkové ztráty objektu. Po instalaci podobného systému odpadají veškeré starosti s nepříjemnými důsledky nedostatečného provětrávání místností. Podobné větrací systémy pro rodinné domy navíc nevyžadují detailní projekty ani složité výpočty. Jejich instalace není tak složitá, jak se na první pohled může zdát.
Málokdo by to byl řekl, ale k rosení může přispívat i něco tak prostého a ve většině domácnostech naprosto běžného, jako jsou například květiny na okně. Někdy tedy bohatě postačí prostudovat okolí okna, odstranit potenciální překážky a možná se tento problém vyřeší téměř sám. Tyto bezplatná řešení jsou mnohdy nejúčinnější a zároveň nevyžadují žádné finanční výdaje.
Pokud vás trápí rosení vašich starých oken, která máte například více než dvacet let, můžete se zbavit problémů jednou provždy. V takovém případě můžete, jako to udělala spousta dalších našich spokojených zákazníků, kontaktovat naši firmu.
Pokud nechcete svá stará okna měnit, například z důvodu jejich historické ceny nebo z jiných osobních důvodů, budete muset vynaložit nemalé finanční prostředky na jejich opravu. Do původních rámů lze vsadit izolační dvojsklo opatřené tepelnou fólií, vloženou mezi jednotlivá skla. Ta rozděluje prostor na dvě komory a v důsledku toho nakonec dochází k omezení kondenzace vody a následnému rosení.
Máte okna umístěná na sever, severozápad či severovýchod? V tom případě jste právě objevili další faktor, který přispívá k rosení Vašich oken. Okna umístěná na jih, jihozápad a jihovýchod se totiž rosí mnohem méně, než okna umístěná na výše uvedené, méně problematické světové strany.
Abyste měli stálý přehled o vlhkosti v místnosti, můžete si koupit teploměr s vlhkoměrem. Jedná se o malou investici, která vám bude vždy ukazovat, jaká je v místnosti vlhkost a vy budete moci okamžitě zasáhnout.
Způsobů řešení rosení, ať už potenciálního nebo vzniklého, je skutečně mnoho, nejen na internetových diskusích je tento jev tématem číslo jedna. Na závěr je nutno podotknout jen jednu věc. Rosení jako takové rozhodně nepodceňujte, možností, jak ho řešit je nespočet, tak ho řešte. Pokud jste si pročetli minulý díl našeho speciálu, věnující se problému rosení jako takovému, jistě víte, že s ním postupem času přicházejí mnohem nepříjemnější věci, než je nutnost kolem oken každé ráno poletovat s utěrkou, které lze odstraňovat už jen mnohem, mnohem hůře a pokud je zanedbáte či je dokonce budete úmyslně přehlížet, můžete pochopitelně ohrožovat zdraví své i Vašich blízkých.