Představy o tom, jak by měla vypadat ta nejlepší a rovněž nejúspornější okna, prošly v posledních letech mnoha změnami. Zatímco v dřívější době byl kladen důraz především na absolutní nepropustnost vašich oken, pečující o co nejmenší ztráty tepla vlivem unikajícího vzduchu, v současnosti jsou ve hře i další faktory.
Okna i další výplně stavebních otvorů se stále snaží být co nejvíce úsporná, stejným dílem však dbají i o zdraví majitelů. Pokud totiž byt či dům osadíme okny s velice vysokým stupněm utěsnění, ale na druhou stranu nezajistíme zároveň s tím i vhodnou výměnu vzduchu (každodenní správné větrání, rekuperace), můžeme si zadělat na vážné problémy.
Vlhkost vzduchu v našich domech
O vlhkosti vzduchu se obvykle dočítáme ve chřipkovém období, kdy si naše sliznice hlasitě stěžují na přetopené a přesušené ovzduší v pokoji. Po zbytek roku ale bývá situace spíše opačná. Podle průzkumů se průměrná vlhkost vzduchu v běžně obývaném interiéru pohybuje okolo hodnot 60%. Nejsou to sice přímo podmínky tropického deštného pralesa, nicméně už právě tato čísla vedou ke vzniku povrchové kondenzace vody a vzniku nebezpečných plísní. Ty nemusí být na první pohled patrné a vědět o sobě dají teprve vleklými potížemi zdravotního rázu.
Na vině je ve většině případů špatné dvětrávání. Zvláště v zimě se stále považuje za dobré „nevětrat snad vůbec,“ málokdo si ale uvědomuje, jak medvědí službu tím svému organismu dělá. Kromě vzniku patogenních mikroorganismů se také v místech navyšuje koncentrace vydechovaného CO2, která má negativní vliv na správné fungování našeho mozku, jinými slovy jsme unavení, bez energie a bez jakýchkoliv nápadů.
Jak na to správné větrání
Ale nechme chvíli mluvit jen čísla. Touto problematikou se samozřejmě zabývají i příslušné normy a také nařízení. Ta pro nás nejpodstatnější se nazývá ČSN 73 0540:02 a mluví o tzv. spárové průvzdušnosti čili o přirozené výměně vzduchu skrze spáry ve stavebních otvorech. Pro bytové stavby je tato hodnota požadované výměny vzduchu n = 0,3 – 0,6/h.
Výměna vzduchu ve všech místnostech je ale závislá i na mnoha dalších faktorech od orientace oken až po směr převládajících větrů či výšku budovy. Vždy ale platí, že bez dodatečného větrání se optimálních podmínek dosáhnout skutečně nedá.
Výrobci oken si to uvědomují a zároveň vědí, že doporučené větrání 3x až 4x denně v kratších intervalech je pro celou řadu z nás často nemožné. Přicházejí proto okna s přizpůsobeným kováním, umožňujícím pouze tzv. mírně pootevření okenního křídla. Lidově hovoříme o mikroventilaci či tzv. čtvrté poloze kliky. Ta zajistí lepší výměnu vzduchu v místnostech, aniž by měla vezší negativní dopad na úniky tepla nebo průnik prachu a hluku do bytu.
Proto, až budete přemýšlet nad koupí zcela nových oken, věnujte pozornost i této zdánlivě nevýznamné problematice. Na stránkách firmy BOHEMIA PLAST GROUP s.r.o. si můžete vybírat z mnoha tipů kvalitních oken a dveří, které vašim požadavkům vyhoví beze zbytku. Její pracovníci vycházejí zákazníkům vstříc v mnoha ohledech, ať už jde o profesionální zaměření oken a
kompletní montáž přímo na místě až po vícedruhové možnosti financování. BOHEMIA PLAST je skvělou volbou, se kterou budete vždy po všech stránkách spokojeni.