Pokud přemýšlíte o zhotovení podlahy ve vašem domě, jistě se zamyslíte nad otázkou, zda použít klasický betonový potěr nebo raději anhydritovou podlahu. Obě tyto možnosti jsou vhodné k použití, avšak jeden z těchto materiálů je pro váš dům podstatně zajímavější.
Anhydrit je zárukou kvality
Lité anhydritové podlahy jsou v dnešní době nejoblíbenější volbou stavebníků rodinných domů a také samotných stavebních firem. Důvodů pro využití anhydritové podlahy před cementovým potěrem je totiž několik. V první řadě přesnost provedení podlahy a následná maximální rovinnost. Důležitým faktorem je také rychlost a čistota pokládky. V neposlední řadě menší tloušťka potěru, a to od 4 cm, což v kombinaci s optimální tepelnou vodivostí přináší obyvatelům domu rychlý prostup tepla z trubek podlahového vytápění přímo do podlahy a zajistí tak příjemný tepelný komfort. V porovnání s cementovým potěrem se anhydritová podlaha může na první pohled zdát dražší. Opak je pravdou, jde o výraznou úsporu nákladů na úkor budoucích problémů a užitných vlastností.
Beton se hodí do garáže
Naopak u betonového potěru je velmi nutná aplikace vyšší vrstvy, a to min. od 6 cm betonu s překládanou kari sítí pro zajištění dostatečné pevnosti a celistvosti podlahy. Nikdy se nepodaří dosáhnout tak přesného povrchu jako u anhydritu, protože beton není jednoduše samonivelační. Jeho zpracování je proto čistě závislé na různorodé zdatnosti řemeslníků. Z toho důvodu se obvykle musí aplikovat finální vrstva formou samonivelační stěrky, což jsou další výrazné náklady navíc. V případě, že se betonový potěr nanáší na podlahové vytápění, hrozí riziko, že trubky vytápění nebudou správně obaleny betonem. To negativně ovlivní následnou pevnost a funkčnost jak podlahy tak vytápění.
Díky možnosti spádování betonu šikovnýma rukama řemeslníků je výhodné použít betonový potěr například do garáže. Z vašeho automobilu tak může být svedena odkapávající voda do vyspádované kanalizace.
Anhydrit převálcuje cementový potěr ve všech ohledech
Pokud se zaměříme na účinnost a kvalitu obou druhů podlah, zjistíme, že cementový potěr v mnoha ohledech na anhydrit nestačí. Anhydritová podlaha má vynikající smršťovací vlastnosti, což znamená, že není náchylná k praskání. Cementový potěr je k popraskání velice náchylný. To se dá vyřešit speciálními přípravky, které praskání cementu zamezí, ale zvyšují následně cenu za beton. Díky těmto vlastnostem je anhydrit vhodnějším materiálem při využití podlahového vytápění. Anhydritová podlaha se také jednodušeji ošetřuje. Jsou toto právě pro vás přesvědčivé výhody, které svědčí o kvalitě anhydritových podlah?
Více informací naleznete na www.ready-mat.cz.