Dřevěné palubky Kährs … víc než jen tradiční podlaha
LK
Doby, kdy se podlahová krytina pokládala výhradně na podlahu, jsou pryč. Střípky realizací s nápady architektů či investorů, kde byla podlahovina umístěna i na stěnu pokoje, se samozřejmě objevovaly již dříve, avšak o obecně rozšířeném trendu zatím hovořit nelze. Nicméně ledy se prolamují a, jak potvrdil stavební veletrh BAU, který začátkem roku proběhl v Mnichově, výrobci podlahových krytin se stále častěji ubírají právě tímto směrem. Několik málo let nazpět se průkopníkem zmiňovaného trendu stali výrobci laminátových podlah, postupně se však přidávají prodejci dřevěných krytin nebo vinylů.
Jedním z vystavovatelů, kteří na stánku prezentovali možnosti netradičního využití podlah, je švédský výrobce dřevěných vícevrstvých krytin Kährs. Výrobce zdůraznil, jak lze teplo a přírodní charakter dřeva nápaditě vnést do interiéru. Dřevěné lamely umožňují instalaci na zdi i strop místnosti. Stěny obložené dřevem tak do moderních minimalistických interiérů s lesklými povrchy vnášejí rustikální prvky. Použít lze samozřejmě nejen dekory s patinou, ale i vysoce elegantní až extravagantní varianty. Záleží na charakteru interiéru i odvaze architekta a investora. Zejména v domácnostech, ale i v kavárnách či jiných prostorách působí obklad na zdi ve stejném dekoru s podlahou velmi luxusně. Vhodnou volbou dekoru, odstínu i směru pokládky si navíc můžete hrát s optickým zvětšením či rozšířením interiéru.
Výběr z dekorů dřevěných vícevrstvých palubek je v podstatě neomezený. Pouze je nutné zohlednit stav, kvalitu provedení a nosnost stěny, případně stropu, kam mají být lamely umístěny. Pro zajímavost uveďme, že 3vrstvá dýhovaná lamela z kolekce Kährs Linnea váží cca 6 kg/m2, tradiční 15mm 3vrstvá lamela Kährs pak cca 8,5 kg/m2.
Jak postupovat při instalaci? Dle slov Milana Mrkáčka z firmy Kratochvíl parket profi, s.r.o., která je výhradním dovozcem značky Kährs na českém trhu, jsou dvě možnosti. První spočívá v připevnění / přivrtání na předem připravenou spodní konstrukci, nejčastěji dřevěný rošt. „Jistou nevýhodou u tohoto způsobu jsou vyšší nároky na prostor, respektive tloušťku obkladu. Realizovali jsme tak například obložení stěn v prostorách tělocvičny, kde však silnější obklad nečinil problém,“ vysvětluje Milan Mrkáček. Do rodinných interiérů lze spíše doporučit druhý způsob, a to fixní přilepení přímo na zeď. Ta musí být dostatečně pevná, bez opadávajících částí apod. Postup pokládky je pak podobný jako při umisťování krytiny na zem. „Zároveň doporučujeme nepodcenit výběr lepidla, ideální typ je nutné konzultovat s dodavatelem příslušné chemie,“ upozorňuje Milan Mrkáček.
Jak obecně platí o většině dřevěných podlah, použití tohoto materiálu není zcela ideální v místnostech se zvýšenou koncentrací vlhkosti, tedy především v koupelnách či dokonce saunách.Kromě výrobce třívrstvých podlah značky Kährs lze podobný trend pozorovat i u německého výrobce dvouvrstvých parket Bauwerk.
Informace o podlahových krytinách od Kratochvíl parket profi, s.r.o. najdete na www.kpp.cz.