Touha ovládat a vylepšovat své bydlení je člověku vlastní od doby kdy vylezl z pravěké jeskyně. V moderní době vybavujeme svoje domy složitějšími a složitějšími technologickými zařízeními.
Jedno centrum místo desítek ovladačů
Například zabezpečovací čidla a ústředny, termostaty topných jednotek či audio-vizuální aparatura.
Spolu s nimi se v domácnosti kupí množství různých ovládačů a uživatel je zahlcený kvantem různorodých informací. Systém Inteligentního domu toto odbourává a svádí vše do jednoho centra, ze kterého můžete nastavovat fungování všech technologických procesů v budově, počínaje vytápěním nebo klimatizací a osvětlením a bezpečnostním systémem konče. Abychom toho mohli docílit, musíme v domě aplikovat několik typů koncových ovládacích prvků systému, od samostatně stojících a přenosných až po zabudované dotykové panely s LDC monitorem.
Mozek ve zdi
Inteligence domu je nenápadně ukryta ve stěnách, čidlech a ovladačích jednotného designu. Dotykem prstu je možné otevřít vnitřní vchod do garáže, vytáhnout žaluzie v celém domě, případně zkontrolovat, jak funguje klimatizace a vytápění. Stejné dotykové displeje jsou rozmístěny po různých částech domu, jsou vzájemně propojeny a umožňují dávat ty samé povely odkudkoli. Když zapomenete například zhasnout světlo v patře, nemusíte se vracet. Stačí zmáčknout tlačítko na displeji u vchodových dveří.
Pán energie
Inteligentní dům umí sám rozhodnout, která energie je momentálně nejlevnější a tu použít. Řídící systém je navržen tak, aby minimalizoval spotřebu energie efektivním využitím alternativních zdrojů (solární kolektory, tepelné čerpadlo) v optimální kombinaci s tradičními zdroji (kotle). Tím, že se automaticky reguluje teplota, zabraňuje přetápění místností či vytápění nepoužívaných prostor. „Když jsou někde otevřená okna, dojde k zavření ventilů topných těles. Obdobně jako vytápění se reguluje i klimatizace. Systém je řízen počítačem a lze jej ovládat i na dálku přes internet či mobilní telefon.
Foto: Bticino, Siemens, archiv autora