Filozofie „finského bydlení“ vychází z jednoduché podstaty: dřevo je ideálním materiálem pro ty, kteří se snaží uniknout z přetechnizovaného chladného světa a vytvořit si vlastní domov.
Kde roste domov můj
Stavební materiál s lepšími vlastnostmi, než má dřevo, prakticky neexistuje. Proto jsou také domy ze dřeva označovány jako stavby třetího tisíciletí. A nemusíme až do Finska, stačí se podívat do okolních zemí. Česká republika patří mezi 12 nejlesnatějších evropských zemí, přitom podíl dřevostaveb je cca 10% – v sousedním Německu je to zhruba 16%, ovšem v Bavorsku neuvěřitelných 70%.
Bílý medvědi to vědí
Už dávno neplatí, že „když barák, tak zděný.“ Dřevostavby a produkty na bázi celulózy dnes plní stejně náročné normy jako zděné monoposty. A v mnoha ohledech je dokonce i předčí. Pohodlné bydlení v souladu s přírodou nabízí například dřevěné domky a sruby od finské firmy Honkatalot (v ČR zastoupena firmou Polar House), která má více než stoletou tradici odzkoušenou v drsných severských podmínkách. Nicméně ani naši výrobci nepokulhávají, výběr je na trhu skutečně velký. Zmíněné finské domy jsou postaveny kompletně ze dřeva, to znamená nejen obvodové zdi a příčky, ale také další součásti jako jsou dveře, okna, podlahy, schody, terasy, zábradlí atd. Vše je vyrobeno ze stejného materiálu. Jak jsme naznačili v úvodu, dřevo je výborně zpracovatelné a je i skvělý izolant. Ale i když je bílý medvěd zvyklý na arktickou zimu, huňatý kožich stejně potřebuje. Tak je to i s dřevostavbami, také potřebují zateplit.
Svůj k svému
Foukaná celulózová izolace Climatizer Plus tuzemské firmy Ciur, vyráběná ze sběrného novinového papíru, přesně zapadá do filozofie „finského bydlení.“ Jde o ekologicky aktivní výrobek vyhovující i těm nejvyšším nárokům na ochranu životního prostředí. Přitom celulóza přenáší a v mnoha ohledech i vylepšuje vlastnosti dřeva. Unikátní vlastností je například vysoká měrná tepelná kapacita: cd = 1919 až 2142 J/kg.K, což je 2x více než u minerální izolace nebo polystyrenu. V praxi vrstva tepelné izolace funguje tak, že vydrží nahřívání sluníčkem celý letní den, energii akumuluje a nepropustí teplo dovnitř. Stejně tak to platí i opačně: schopnost nepropustit teplo ven v zimních měsících je podobná a také nemá konkurenci. Jako „flexibilní piják“ pracuje celulózová izolace s vlhkostí ve spolupráci s parobrzdnou fólií pro clima Intello. Když je v doma příliš vlhko, reguluje stav tím, že část pojme do své struktury. Jakmile se situace obrátí, vypouští Climatizer Plus vlhkost zpět do ovzduší.
Foukání problémy vyhání
Technologie foukání se stále více používá u dřevostaveb a montovaných systémů. Izolace se nafouká do stěn a stropů ve chvíli, kdy je stavba zabezpečena střechou. Při použití ve fasádních systémech musí být předem instalována pevná deska, za kterou se materiál fouká. Tento postup je o něco dražší než připevnění deskového izolantu s kontaktní omítkou, ale rychlejší a s kvalitně zaizolovanými stavebními detaily. Výsledkem je dům naplněný dřevem od půdy až k podlaze. Pak už jenom zbývá zasadit na zahradě strom.
Jak zatepluje Polar House
Vnější plášť domu je tvořen lepeným dřevěným hranolem v šíři od 77 do 440 mm! K tomu se přidává vnitřní rošt, jehož tloušťka a rozteč se volí v závislosti na velikosti vnějšího hranolu. Vnitřek „stěny“ je vyplněný izolací a celé je to „zaklopeno“ vnitřním dřevěným obkladem z lepeného hranolu. Z vnější strany se obvykle používá pod hranolem větrotěsná fólie a z vnitřní strany pod obkladem zas fólie parobrzdná.
Při zateplování foukanou izolací není nutné mít přístup z interiéru domu. Půdní prostor je možné zafoukat celulózovým izolantem i ze střechy.
Se zateplenou střechou nebo podkrovím s přírodní celulózovou izolací Climatizer Plus je možná úspora až 35% na vytápění domácnosti.
Přírodní celulózová izolace Climatizer Plus pro izolaci od podlahy po střechu.
Utěsnění připojovací spáry dveří venkovní větrotěsnou páskou Pro clima Contega Exo
Více informací najdete na www.vseprodrevostavby.cz