Lidé, kteří žijí v panelákových bytech, se nemusí o topnou sezónu starat už v létě. Majitelé rodinných domů ale ví, že právě v létě musí plánovat a řešit, jak zimu zvládnout. Velké obavy mají také z nákladů na vytápění.
Uplynulá zima byla sice mírná, ale dlouhá. A jaká bude ta letošní nemáme zatím ani tušení. Zvyšující se náklady na suroviny i vytápění jsou citelným zásahem do rodinného rozpočtu. Mnoho majitelů domů tak hledá řešení, jak ušetřit a snížit celkové náklady na topnou sezónu. Jednou z možností jsou levnější topné materiály. To ale může často znamenat nižší kvalitu, a tedy i nižší výhřevnost. V konečném efektu pak neušetří nikdo nic, ale naopak se může zima prodražit. Dalším řešením je zateplení domu fasády a výměna dveří a oken. To však vyžaduje vysokou vstupní investici a má dlouhou návratnost. Teplo však může i nadále unikat tou největší plochou v domě. Plochou, na kterou velmi často zapomínáme. Zateplení stropu může ušetřit až 30 % nákladů na vytápění a zároveň v létě pomoci ochránit podkrovní místnosti před přehříváním.
Právě stropem totiž uniká mnoho tepla, protože jak se pamatujeme ze střední školy z hodin fyziky, teplý vzduch stoupá vzhůru. A pokud ho nic nezastaví, ve své cestě pokračuje. Foukaná minerální izolace je pro zateplení stropu nejvhodnějším řešením a oproti tradičním metodám zateplení vyjde výrazně levněji. Aplikace foukané izolace není nijak náročná na místo ani čas, většinou je vše hotovo již za pár hodin. Na předem vybrané místo se izolační materiál dovede hadicí pomocí technologie foukání, není nutné stavět lešení, skladovat velké množství materiálu na zahradě a změnit svůj domov na staveniště. Izolace se aplikuje na požadované místo několika montážními otvory přímo z aplikačního stroje umístěném na autě, které je zaparkované před domem. Minerální vlna, která slouží jako izolant, je hypoalergenní, odolává plísním i škůdcům a nenasákává vodu.
Technologie foukané izolace k nám přišla ze severských zemí, kde jsou právě na izolace kladeny velmi vysoké nároky, vzhledem ke klimatickým podmínkám. Právě tato technologie zaručí, že se minerální vata dostane do všech mezer a skulin a vytvoří souvislou izolační vrstvu, čímž zabrání vzniku tepelných mostů.