Dřevostavby jsou velmi výhodné a stále více oblíbené. Obrovskou výhodou dřevostaveb je především krátká doba výstavby. Někdy až o polovinu kratší než výstavba klasického zděného domu. Kromě toho jsou dřevostavby energeticky méně náročné, takže ušetříte za náklady na vytápění. Nicméně právě s tím se pojí otázka, jaký způsob vytápění do dřevostavby zvolit?
Dřevostavby navíc nezatěžují životní prostředí, jako klasické zděné domy. Jsou tak mnohem šetrnější.
Jaké zvolit vytápění dřevostavby?
Protože jsou dřevostavby zcela jinak energeticky náročné, je výběr vhodného vytápění složitější. Zatímco u zděného domu, který má poměrně velké tepelné ztráty, je jasnou volbou tepelné čerpadlo, u dřevostaveb je to jinak. Vlivem energetických ztrát zděných domů, zvlášť starších, je návratnost investice do drahého, ale úsporného vytápění poměrně rychlá.
Výhodné jsou otopné soustavy, které dokážou rychle reagovat na změny teploty interiéru. Dřevostavba totiž vzhledem k materiálu a malé plošné hmotnosti není schopna dostatečně akumulovat teplo – vyhřeje se poměrně rychle a rychle se ochladí.
Ovšem u dřevostavby se stále častěji ukazuje, že správnou volbou je takové vytápění, u kterého není vysoká počáteční investice. Vzhledem k tomu, že dřevostavba je sama o sobě energeticky úsporná, protopíte mnohem méně, a to klidně o desetitisíce korun. Nejlepší je hledat takový zdroj tepla v dřevostavbě, který má relativně úsporný provoz, a přitom nemá vysokou počáteční investici.
Elektrické topení je překvapivě výhodné
Přestože se na první pohled zdá vytápění elektřinou jako nejdražší varianta, není to pravda. Pokud si sečteme počáteční investici a její návratnost, je vytápění elektřinou v dřevostavbě dobrou volbou. Výhodou je minimální počáteční investice. A přestože elektřina je drahá a její cena stále roste, nebude vám to vadit, protože ve dřevostavbě nebudete příliš topit. Nevýhodou jsou přesto pravidelné měsíční výdaje za elektřinu.
Vytápění plynem
Plyn představuje lehce vyšší počáteční investici než elektřina, ale náklady nejsou o tolik vysoké. Liší se spíše v jednotkách procent. Výhodou je, že plyn je levnější než elektřina. Na druhou stranu se při vytápění plynovým kotlem neobejdete bez pravidelných revizí jednou za rok. Kromě toho je plyn ekologičtější zdroj tepla než elektřina, která se vyrábí ještě stále ve velkém množství z uhlí. Nicméně elektřinu budete muset stejně připojit – a to zvyšuje náklady na 2 přípojky a měsíční poplatky.
Kotel na dřevo není příliš vhodný
Spalování dřeva je velmi levným zdrojem vytápění a ohřevu. Na druhou stranu má mnoho nevýhod, jako třeba vyšší investiční náklady spojené s instalací. Navíc příprava dřeva potřebuje nějaký čas a je pracná. Ani tady se neobejdete bez pravidelných revizí zařízení a spalinových cest. Výhodou ovšem je, že palivové dřevo je CO2 neutrální. Znamená to, že během svého vzniku spotřebuje zhruba tolik oxidu uhličitého, jako vyprodukuje při spalování. Nezanechává tedy uhlíkovou stopu jako jiné zdroje tepla. Kotel se hodí spíše do starších staveb s vyššími tepelnými ztrátami.
Krbová kamna a krbové vložky
Další možností je využít krbová kamna a krbové vložky, ve kterých také můžete spalovat dřevo nebo pelety. Investice na jejich pořízení není až tak vysoká, jako v případě kotle. Na druhou stranu s sebou zase přináší nepořádek a zvýšenou prašnost. Pokud se pro tento zdroj vytápění rozhodnete, určitě vybírejte do nízkoenergetických dřevostaveb spíše kamna s nižším výkonem. Můžete je pak využívat i pouze jako doplňkový zdroj tepla k elektrickému vytápění.
Nejlepší zdroj tepla do dřevostavby
Srovnání ukazují, že do nízkoenergetických nebo pasivních dřevostaveb je opravdu nejlepší volbou vytápění elektřinou. Nebudete muset investovat větší finanční obnos do zdroje tepla, navíc příprava elektrického vytápění je opravdu levná – nejefektivnější bude podlahové vytápění, případně použití nástěnných konvektorů. Ideální pak v kombinaci se solárními panely, které budou ohřívat vodu. Větší investice do tepelného zdroje u pasivních domů nemá smysl, protože protopíte málo na to, aby se vám investice rychle vrátila.