Podlahová krytina z masivního dřeva může být trvanlivá a vydržet velmi dlouho, musí však být řádně ošetřena, aby byla chráněna před vznikem skvrn, poškozením a pronikáním vlhkosti. Kromě toho existuje řada barevných a dekorativních ošetření, která můžete použít, a tím podlaze dát jedinečný styl a vzhled.
Možnosti nátěrů povrchu masivního dřeva
Existuje mnoho různých povrchových ošetření, která můžete použít na ochranu povrchu Vaší dřevěné podlahy. Některé jsou na materiál naneseny před instalací, ale většina se provádí až poté, co je dřevo položeno na podkladovou podlahu. Také si můžete zvolit pronikající nátěr, který se vsákne do dřeva a chrání jej i zevnitř, anebo nátěr, který vytváří vrstvu na povrchu materiálu.
předem ošetřená dřevěná krytina: Uretanový nátěr je na materiál nanesen při výrobě, skládá se z krystalů oxidu hlinitého a je ošetřen UV paprsky, aby vytvářel mimořádně trvanlivou ochranu povrchu; je možné ho zkombinovat se zkosenými okraji či dalšími dekorativními efekty; nevýhodou je, že méně kvalitní materiály mohou získat plastový vzhled, proto je potřeba si předem opatřit vzorky.·
nátěr na bázi oleje (fermeže): Nejběžnější nátěr na masivní dřevo je tvořen akrylátovým uretanem, který se poměrně snadno nanáší a schne cca 8-12 hodin; je třeba upozornit, že obnáší všudy přítomný zápach, a také může později mírně zežloutnout.
nátěr na bázi vody: Čirý nežloutnoucí uretanový mix na bázi vody, který schne pomocí odpařování vlhkosti do vzduchu; přitom mnohem méně zapáchá než nátěry na bázi oleje (fermeže), a také z něj uniká méně prchavých látek (VOC); je však potřeba mnoho vrstev nátěru, aby bylo dosaženo odpovídajícího efektu.
nátěr z přírodního oleje: Přírodní oleje jsou ekologické a vyrábějí se z rafinovaných rostlinných olejů a vosků; fungují tak, že se vsáknou do povrchu dřeva a chrání materiál zevnitř; i když neuvolňují žádné škodlivé emise a nemají negativní dopad na životní prostředí, nejsou tolik efektivní a je potřeba je častěji znovu nanášet než jiné nátěry.
záruka: Povrchová ošetření často spadají pod záruku, která skýtá rozumný odhad, jak dlouho nátěr vydrží – to může sahat od pár let až (někdy) po celá desetiletí; proto je potřeba si důkladně přečíst všechnu literaturu poskytnutou výrobcem předtím, než učiníte rozhodnutí. změna barvy: Některé nátěry jsou kombinované s barevnými aditivy, která mohou zbarvit povrch materiálu a dát mu různé odstíny; přirozené chemické složení nátěru samo také někdy může změnit barvu dřeva, např. v případě směsí na bázi oleje (fermeže).
Ošetření povrchu dřevěných podlah
Mořidla se skládají z řady chemikálií měnících barvu, které se vsáknou do povrchu dřevěných desek a zbarví je i uvnitř; desky pak bývají natřeny ochranným povrchovým nátěrem; výhodou mořidel je, že zbarví dřevo, a přitom ponechají jeho přírodní prvky viditelné na povrchu; namořit dřevo můžete na tmavší nebo světlejší odstíny, to závisí na počtu nátěrů, které provedete.
Při bělení se používají silné chemikálie, které zesvětlí barvu dřeva; některé prvky dřeva se smyjí, ale většina zůstane v o něco světlejším a příjemnějším odstínu.
Zestaření zahrnuje řadu ošetření, při kterých se usiluje o to podlahu poškodit tak, aby vypadala jako stará; často se to provádí namořením materiálu na velmi tmavý odstín a pak jeho bělením, aby barvy vypadaly jako vybledlé časem; k dalším technikám patří škrábání a způsobování vrubů, aby podlaha získala zdánlivě nahodilé osobité prvky.
Dřevěné inleje (vložky) je poměrně pokročilé dekorativní ošetření, které zahrnuje vkládání různých kusů dřeva do už nainstalované podlahy; tak můžete vkládat např. emblémy, vyřezávané kusy a kontrastní druhy (barvy) dřeva přímo na povrch.
Intarzie je proces, kdy je velmi tenký plátek kontrastního či dekorativního dřeva vložen do dřevěné podlahy; nanáší se jako dýha pomocí lepidla.
Uvažujete o nové dřevěné podlaze? Nebo se chystáte na renovaci vaší stávající dřevěné podlahy? Navštivte showroomy společnosti Supellex – svět podlah s.r.o. https://www.supellex.cz. Pracovníci společnosti Vám rádi se vším odborně pomohu.