Site icon REALIZACE DŘEVOSTAVBY

Prefabrikovaný plastový sklep si zamilujete

Od podsklepení dřevostaveb se v posledních letech spíše upouští. Důvody jsou zřejmé – kvůli rozsáhlým výkopovým a zemním pracím vychází podsklepený dům zhruba o pětinu dráž, a navíc u něj hrozí některé nepříjemnosti (např. zatékání, nutnost řešení schodiště atd.). Jenomže co když je absence velkorysých úložných prostorů citelně znát? Naštěstí se nabízí další možnosti, například pořízení plastového sklepa.

 

Co je plastový sklep?

Již z názvu je patrné, že jde o konstrukci z plastu – konkrétně polypropylenu, jehož životnost činí desítky let. Výrobci plastových sklepů obvykle garantují cca 25 let, ale v praxi může stavba vydržet až dvojnásobek.

S klasickým sklepem má plastový prefabrikát společné umístění – ukládá se (stejně jako např. nádrž na dešťovou vodu nebo žumpa) pod zem.

Co se týče obetonování, u samonosných plastových sklepů ve tvaru válce není nutné, nicméně v případě konstrukcí s bočními žebry s kovovými výztuhami litý beton zajišťuje pevnost a výrazně delší životnost (min. jednu generaci).

Možná vás napadlo, proč si rovnou nepostavit betonový sklep. Pak se ale připravte na výrazně větší (až dvojnásobné) náklady oproti tomu, na kolik vás vyjde plastový. A také na mnohem náročnější proces výstavby.

 

K čemu vám plastový sklep poslouží?

Z hlediska využití se plastový sklep nijak neliší od běžného betonového sklepa. Většina lidí si ho pořizuje jako spižírnu, protože v něm panuje stálá teplota a vlhkost. Ze stejných důvodů lze v podzemí skladovat i víno a další nápoje – to vše s nulovými náklady na energie.

V případě plastového sklepa si však přijdete na své také v případě, že potřebujete spoustu místa k uskladnění zahradní techniky, nářadí, pneumatik, sportovních potřeb a dalších věcí, které se vám jinde nevejdou.

Jisté je, že plastový sklep nijak nenaruší estetiku vaší zahrady a v exteriéru zabere jen minimum prostoru. Navíc nebudí zbytečnou pozornost a není lákadlem pro zloděje.

 

Exit mobile version