Site icon REALIZACE DŘEVOSTAVBY

Příjemný elektronický domovník

V současné době se mnoho odborníků na moderní bydlení shoduje, že klasickým zámků je v dnešní době již odzvoněno. Současným hitem jsou elektronické zámkové systémy. Elektronikou řízené a sledované zámky se nejdříve objevily v podnikatelské sféře. Zde například slouží pro kontrolovaný přístup do hotelových pokojů, kanceláří, salonků. Jejich použití je však daleko všestrannější, neboť mohou zajistit řízení provozu parkoviště, ovládání vstupních dveří objektu, zapínání třeba osvětlení squashového nebo tenisového kurtu, přístup do fitness centra, solária, bazénu a dalších služeb hotelu nebo kancelářských prostor.

  Zásadní výhodou elektronických kartových systémů je také jejich paměť, s pomocí které je možné zjistit, kdo, kdy a jakou kartou nebo čipovou klíčenkou každé dveře otevřel. Elekronické zámky jsou většinou kombinované s mechanickými a opatřeny funkcí antipanic neboli nouzový východ, která umožňuje z vnitřní strany vždy otevřít dveře pouhým stisknutím kliky.  

On-line versus off-line
V takzvaných on-line systémech přečte čtečka magnetickou nebo čipovou kartu, údaje pošle po síti na server údaj, tam je počítač vyhodnotí a zpátky k zařízení vyšle příkaz aby majitele karty pustili dále nebo mu odepřeli přístup, říká Vladimír Červinka, předseda představenstva firmy Allcomp. Jejich produkt Elektronický domovník ale využívá technický jednodušší off-line verzi elektronických zámkových systémů, kdy samotná čtečka má v sobě zabudovaný čip s pamětí, který přejímá funkci vzdáleného počítače. Kromě toho využívá i technologie bezdotykové radiofrekvenční identifikace zkráceně RFID.

Zloději milují klasiku
V současné době se mezi narušiteli objektů rozmáhá nová takzvaná dynamická rázová metoda překonání cylindrické vložky. Týká se to cylindrických vložek s odpruženými kolíčky, kdy narušitel s použitím adapteru klíče během několika vteřin vložku překoná. Tato metoda je velmi jednoduchá a účinná. Je o to nebezpečnější, že narušitel nezanechá na zámku a dveřích žádné viditelné stopy. Majitel často přijde na krádež náhodně po určité kratší či delší době.

Jak elektronický domovník funguje
Technologie RFID (Radio Frequency IDentification) je založená na možnosti identifikace za pomoci vysílání a příjmu radiového signálu. Prakticky to znamená, že v čtecí krabičce systému je vysílač, který periodicky vysílá pulsy prostřednictvím antény do okolí. Pokud se v blízkosti objeví RFID čip, využije přijímaný signál k nabití svého napájecího kondenzátoru a k odeslání odpovědi, konkrétně svého identifikačního čísla. Tento signál čtečka zpětně přijme a po jeho vyhodnocení (například zda obsahuje ochranné kódy) předá dále do systému. V podstatě zde zapracuje čip ve čtečce, který má databázi kódů a porovná, zda je má přijatý signál v evidenci a podle toho rozhodne zda sepnout elektrický zámek či ne, vysvětluje Vladimír Červinka. Připomíná, že to nemusí být jen příkaz otevřít zámek, ale zároveň i rozsvítit světla a další možné ovládání připojených zařízení.

Smazání klíče
Představte si, že budete správce budovy s několika desítkami bytů a přijde nájemník, že ztratil klíče od vchodu. Při klasickém systému to znamená kvůli bezpečnosti domu vyměnit vložku a nechat přidělat až 100 klíčů. V případě elektronického domovníka lze ztracený čip z paměti vymazat, případně jen dočasně zablokovat, a přidat nový. Čtečka systému Elektronický domovník se může přes propojovací kabel napojit na počítač nebo laptop a s pomocí software firmy Allcomp přidat nebo mazat uživatele. Tato operace je ale zabezpečená. Žádný mladý zloděj s notebookem se nemůže na systém připojit, pokud nemá takzvanou master kartu, která jediná dokáže čtečku uvést do programovacího režimu. Systém umožňuje i dávat jednotlivým uživatelů i časově omezená práva. Například si určíte, že pošťák může do vašeho domu v časovém intervalu od 7 do 17h.

Výhoda radiových vln
Řešení bezkontaktní identifikace založené na radiových vlnách nabízí šanci jak se vypořádat se slabinou všech veřejných komunikačních systémů, vandalismem. Radiové vlny totiž bez problémů prostupují všemi materiály kromě kovu. Čtečku tak můžeme schovat pod omítku, dlaždičky nebo ji dokonce umístit i z vnitřní strany dveří. Firma Allcomp instalovala tento systém i do kamenných obkladů jednoho domu. Také se nemusíte bát, že váš byt či dům neotevřete při výpadku proudu. Elektrické napájení systém může být napájen zálohovaným zdrojem 12V / 2A, který napájí současně jak jednotku, tak i dveřní zámek. Peníze na prvním místě Další výhodou je, že je toto řešení je jedno z nejlevnějších možností elektronického řízení vstupu s cenou pod deset tisíc korun. Podle Červinky by ceny měl v budoucnu klesnout až o polovinu. Čipy technologie RFID na kartách či klíčenkách mají výrobní cenu okolo dvaceti korun a nízkoodběrový elektrický zámek dodávaný ve stavebnici Elektronického domovníka lze pořídit za cenu okolo pěti set korun. Základní verzi elektronického domovníka nabízí například při speciálních akcích okolo šesti tisíc korun. Je zajímavé také, že elektronického domovníka lze instalovat i na již zřízené elektronické zámky i na známý panelákový „bzučák“. Montáž jednotky je jednoduchá a obdobná montáži běžného vypínače světel.

Exit mobile version