Site icon REALIZACE DŘEVOSTAVBY

Pro pasivní dům vybírejte okna s dokonalou konstrukcí

Uvažujete nad pasivním domem? Aby byl opravdu úsporný, potřebujete okna, která udrží teplo na svém místě. Přečtete si, co musí splňovat a na co si při jejich výběru dát pozor.

Nejdůležitější je konstrukce, montáž a míra prostupu tepla oknem

Co je to pasivní dům?

Pasivní dům je stavba s velmi nízkými náklady na topení a energii. Častokrát se obejde bez běžného topení. Aby byl dům pasivní, musí splňovat několik přísných pravidel pro svůj provoz. Bývá pravidlem, že téměř nulové náklady na energie jsou vykoupeny vysokou počáteční investicí.

 

Okna pro pasivní domy musí zajistit minimální únik tepla a vysoký příjem solární energie. Aby dobře plnila svou funkci, zaměřte se na jejich konstrukci a nepodceňte montáž.

S projektantem okna dobře rozmístěte podle světových stran. Velké prosklené rámy na severní straně mnoho tepla do domu nepřinesou, na jižní a západní straně ano.

 

V ideálním případě vybírejte okna, která mají:

Volte takové výrobce, kteří garantují maximální izolaci oken. Důležitým parametrem je tzv. součinitel prostupu tepla, který vychází z české technické normy. Musí mít maximálně 0,8 W/m2K a říct by vám ho měl každý prodejce oken.

Po osazení oken by každý odborník měl provést tzv. test vzduchotěsnosti, který odhalí případné škvírky a netěsnosti.

Pokud jste detailisti, myslete i na vzhled. Moderním řešením jsou okna s úzkými hliníkovými rámy. Poohlédněte se i po plastových oknech do pasivních domů, vyrábí se v mnoha barevných kombinacích a dekorech.

 

Nezapomeňte na stínění

Správná konstrukce oken pro pasivní domy přijme více tepla, než odevzdá. To je skvělé především v zimních měsících, v létě by se interiér mohl přehřívat. Instalovat potom klimatizaci do nízkoenergetického domu nemá význam.

Východní a západní okna proto zkuste zastínit žaluziemi a roletami, na jižní stranu domu nainstalujte slunolamy (stříšky s lamelami). Stínících prvků ale na fasádu namontujte co nejméně, snižují totiž tepelnou izolaci stavby.

 

Autor článku: Veronika Holzerová

Exit mobile version