Pokud se vlhkost nedostane ven, což se přes plastové produkty skutečně nedostane, a pokud nebudete zmíněnou vlhkost dostatečně větrat, vzniká plíseň, která je patrná především podél rámů oken a rozích místností. V horších případech se objevuje už po celých spodních délkách stěn a časem stoupá vzhůru a rozšiřuje se. Je sice pravda, že většina plísní zdravému člověku neublíží, ale slovo „většina“ zdaleka nezahrnuje všechny, které se u Vás mohou vyskytnout, a nemění nic na tom, nakolik jsou plísně škodlivé pro novorozence, děti, jedince se sklony k alergiím a starší lidi. U těch z nějakého důvodu citlivějších obyvatel bytu, ve kterém se vyskytuje plíseň, se může objevit vyrážka, rýma, pálení očí, kašel nebo i dýchací problémy. Kromě toho, co si budeme povídat, plíseň je zkrátka něco neestetického, nehygienického, nepříjemného a jedním slovem nechutného. A kromě toho všeho je to něco, co rozhodně není v domácnosti nutností, ba naopak. Neučte se s ní žít, pokud už Vás navštívila, ale řešte ji.
Největší chybou je větrání vyklopeným křídlem po celý den. Tímto způsobem bohužel větrání probíhá ve většině domácností. Ano, vzduch se proměňuje, ale rozhodně nelze mluvit o tom, že by se místnost provětrala. Výsledkem je z drtivé většiny procent prakticky jen unikající teplo. Vzduch se prakticky neproměňuje a Vy neděláte nic jiného, než že štědře topíte do ulic či zahrad. Tímto způsobem, případně mikroventilací, lze účinně větrat v létě. Mezi větráním v létě a v zimě totiž skutečně je značný rozdíl. Větrání je dostatečně účinné pouze tehdy, pokud se teplota a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti vyrovná s teplotou venkovní. V podzimních a zimních měsících volíme několikrát denně nárazové větrání v rozmezí pěti až deseti minut, na jaře a na podzim potom po dobu patnáct až třicet minut. Jednoduše dvakrát až třikrát denně (jednoduše dle potřeby) otevřeme okno dokořán a necháme místnost, případně místnosti, pořádně provětrat. V letních měsících Vám nic nebrání příjemnému, celodennímu větrání, ale opět s oknem otevřeným dokořán. Nehledě na roční období je vhodné každé ráno po dobu zhruba půl hodiny pečlivě provětrat všechny místnosti, přinejmenším tedy ložnice. Rychlé a efektivní je také větrání průvanem mezi dvěma protilehlými okny.
Rovněž důležité je vlhký vzduch z místnosti odvádět vždycky ven, nikdy ne do jiných místností. Stejně tak dveře od málo nebo vůbec vytápěných nebo málo vytápěných místností necháváme uzavřené. V době nepřítomnosti obyvatel domu doporučujeme zredukovat topení a i v době přítomnosti obyvatel zbytečně nepřetápět. Dále, pokud víme, že budeme z jakéhokoliv důvodu, například z důvodu rodinné dovolené nebo služební cesty, nějakou dobu mimo domov, není úplně na místě zabednit všechna okna, i když možná se šlechetným účelem ochránit dům či byt před vnějšími vlivy. Mnohem vhodnější je na takovém místě zvolit například mikroventilaci a to pokud možno ve všech místnostech, která zajistí alespoň minimální pohyb vzduchu a zároveň pochopitelně zajistí bezpečnost Vašemu majetku.
Krajním a poněkud nákladným řešením, řešením tedy spíše pro firmu či větší objekt jiného druhu, jsou větrací systémy. Jedná se o řízené větrání, které slouží k dosažení podstatně lepších tepelně izolačních vlastností a jak jinak než právě kvalitního a spolehlivého větrání. Podobné produkty existují i ve formě, která kromě čerstvého vzduchu nepropustí do Vašeho hnízdečka jedinou škodlivinu. V drtivé většině domácností však podobné zařízení neexistuje a ve své podstatě existovat ani nemusí, vše záleží na Vás a Vašem přístupu ke svému domovu. Pokud by Vás však myšlenka řízeného větracího systému láká a nemáte strach investovat do příjemného bydlení bez starostí, přinejmenším v tomto směru, neváhejte po těchto systémech pátrat.
Ke větrání by se toho stejně jako ke všem tématům v našem speciálu dalo napsat nespočet. Klíčové pro Vás je držet se pravidelného, účinného a pokud možno po všech směrech správného větrání, tak, jak Vám bylo popsáno. Jen tak si zajistíte, že perfektní funkčnost plastových produktů nebude ve Vaší domácnosti na škodu a Vás život nebude znepříjemněn či dokonce ohrožen důsledky nedostatečného větrání. Nezapomínejte, že jsme tu vždy pro Vás a rádi Vám ochotně poradíme, ať už v tomto či jiném směru.
Okysličený vzduch se zahřívá mnohem rychleji než vydýchaný vlhký vzduch, vytápění má větší účinnost a v tímto způsobem větrané místnosti získáte nejen příjemné, hřejivé teplo, ale i svěží atmosféru a především záruku zdravého pobytu ve svém bytě či domě.
část první – Správné větrání I.