Zahradní krby patří mezi oblíbené exteriérové doplňky našich zahrad. Pořízení již hotových staveb, které nám na pozemku postaví specializovaná firma, ale bývá dosti drahé. S naší pomocí ale vše zvládnete sami za pár víkendů.
Najděte to správné místo
Je dobré vědět, že ani stavba svépomocí se bez stavebního povolení neobejde. Neuškodí se ani předem poptat u sousedů, protože příslušný úřad může k jejich názoru přihlížet.
Na zahradě vybere pro stavbu takové místo, které:
- nemá problémy s odtékáním dešťové vody (stavba by při velkých mrazech mohla „ujíždět“)
- netrpí na průvan a nejčastější směr větru nesměřuje k sousedním oknům či fasádám
- hostí již hotovou stavbu nebo svah, odpadnou vám tak starosti s budováním protivětrné stěny
Položte základy
Nelitujte námahy a vybudujte dobrou základovou jámu dosahující do tzv nezámrzné hloubky (60-80 cm), ve vlhčím terénu klidně ještě 30 cm přidejte. Jámu vysypte štěrkem, vytvořte ztracené bednění a vytvořte betonovou základovou desku. V tomto bodě můžete řešit i izolaci.
Vyberte si ty správné materiály
Žáruvzdorný zdící materiál je nezbytný, vybrat si můžete z několika typů cihel z šamotu nebo speciálně upraveného betonu. Nezapomeňte si pečlivě ujasnit, jak bude krb konstruován. Umístění ohniště, roštu a závěsných háků v komínu byste měli znát už předem.
Náš tip: využijte unikátní hotové ohniště do grilu s regulací vzduchu, které snadno zazdíte do jakéhokoliv krbu. Jeho přizpůsobitelná konstrukce a rám vám umožní korigovat různé problémy vzniklé během stavby. Umístění dna ohniště se pak postará o pečlivé nasměrování žáru tam, kde je to nejvíce třeba – na grilovací rošt.
A jak velké by mělo být ohniště? Zapomeňte na klasický požadavek, který tak často slýchají odborníky: „Chceme, abychom se tam vešlo celé prase na oslavu.“ To je totiž nereálné, vzniklo by zkrátka obří monstrum, vhodné jen pro tento jediný účel. Průměrnou společnost na zahradě zcela upokojí větší sele doplněné dalšími pochutinami třeba z příručního grilu.
Důraz dejte také na žáruvzdorný spojovací materiál. Obyčejná malta běžnému provozu v ohništi dlouho neodolá, vsaďte raději na žáruvzdorné malty nebo stavební lepidla odolná proti horku.
Komín a udírna
Výška komínu by měla být alespoň 2 metry, ale čím vyšší ho postavíte, tím lépe také potáhne. Jeho ústí opatřete stříškou, jinak vám první déšť splaví všechny saze na prostranství před krbem.
Když už stavíme krb, vyplatí se do jeho těla zastavět několik praktických háčků a úchytů a celý prostor osadit litinovými dvířky – získáte tak udírnu prakticky bez práce (komín by měl sahat alespoň půl metu nad horní okraj dvířek).
Rady na závěr
Nezapomeňte na zpevnění okolí krbu. Písek ani trávník nestačí, nechcete-li se při první příležitosti brodit blátem. Lepší službu vám udělá dlažba nebo alespoň silná vrstva štěrku.
Na své první grilování v novém krbu určitě hned nezvěte velkou společnost. Každý krb i udírna se chovají trochu jinak a to, co platí u vašeho souseda, může být u vás úplně mimo mísu. Vše si nejdříve párkrát vyzkoušejte, než si začnete hrát na mistra grilovaček.
Stavba zahradního krbu s udírnou svépomocí může dospět i do bodu, kdy zkrátka nebude vědět, jak dál. V Kamnářství König se tomuto oboru věnují již přes tři generace a rádi vám poradí se vším, co bude třeba. Navštivte e-shopu Kamnarina.cz a nakupte vše potřebné na jednom místě nebo napište svůj dotaz do poradny. Odborně a rádi vám ho zodpoví.