Při realizaci objektů v pasivním standardu se používá systém řízeného větrání s rekuperací. Na obálku budovy jsou proto kladeny nejvyšší nároky nejen z hlediska součinitele prostupu tepla, ale taktéž z hlediska zajištění vzduchotěsnosti obvodových konstrukcí. Svou důležitost zaujímá také snížení infiltrace venkovního vzduchu na minimum. Obvodovými konstrukcemi prochází mnoho systémových prvků – elektroinstalace, potrubní rozvody a další. Abychom zajistili vzduchotěsnost těchto prostupů, je důležité s vedením instalací počítat již v samotné projektové dokumentaci, nejlépe zpracováním prováděcí dokumentace včetně řešení detailů.
Při vlastní realizaci pak musíme důsledně dbát na provedení těchto detailů a řešit neprodyšnou obálku jako celek. Uvedené chyby v drobných prostupech konstrukcí se výrazně projeví při kontrolním měřením Blower Door Test. Častým nedostatkem je chybějící napojení fólií na obvodové zdivo, základovou desku nebo jsou nesprávně řešeny prostupy kabelů a potrubí skrz obálku. Na trhu výrobci (například PRO CLIMA) nabízejí prvky, jako například kabelové a trubní manžety, instalační krabice nebo pásky, které nám starosti s celkovou těsností budovy řeší. Během instalace prvků je nutné dbát technologických předpisů aplikace od výrobce.
Obr. 1 – Nesprávně provedený detail prostupu PVC trubky konstrukcí
Obr. 2, 3 – Detail řešení okenní připojovací spáry. Nevhodné použití okenní nízkoexpanzní pěny místo těsnící pásky. Měřeno anemometrem, rychlost proudění vzduchu 0,9 m/s. Zjištěno během kontrolního měření Blower Door Test.
Obr. 4 – Správné vzduchotěsné napojení prostupujícího potrubí na parobrzdu pomocí systémové trubní manžety
Obr. 5 – Správné vzduchotěsné napojení prostupující kabeláže na parobrzdu pomocí systémové kabelové manžety.
http://www.ciur.cz, http://www.compri-izolace.cz, http://www.climatizer.com, http://www.facebook.com/ciur.as