Laminátové dveře, foliové dveře, dýhované dveře, masivní dveře… Jakou alternativu si vybrat a co dalšího zohlednit, aby tento důležitý prvek interiéru seděl tak, jak má? Na tuto otázku vám rádi odpovíme.
Jaký typ dveří bude ten pravý?
Dřív než začnete přemýšlet o materiálu, barvě a dekoru interiérových dveří, musíte se rozhodnout, jaký typ zvolíte. Nejčastější jsou u nás stále ještě klasické otočné dveře, které se vyrábí v nepřeberném množství provedení. Moderní interiéry využívají také otočné bezfalcové dveře ve variantě, které jsou v zavřeném stavu ve stejné linii jako zárubně, což je velmi efektní.
Otočným dveřím šlapou zdárně na paty dveře posuvné, které vnáší do domácnosti praktický faktor. V malých bytech vám ušetří značný kus prostoru, jelikož není třeba nechávat místo na jejich otevírání a umožňují pohodlnou manipulaci. Instalují se na stěnu, nebo do stavebního pouzdra, což je výrazně lepší, avšak je zde drobný háček. S pouzdrem pro posuvné dveře musíte počítat již při stavbě domu. Méně častou variantou jsou dveře skládací, jejichž levné plastová a koženkové verze se u nás rozšířily v devadesátých letech. Obvykle se využívají spíše jako nouzové řešení tehdy, když prostor neumožňuje ani klasické dveře, ani zasouvání podél stěny. Je však pravda, že moderní verze ze dřeva či jiných kvalitních materiálů mohou být praktické i díky harmonikově složeným lamelám též atraktivní, není proto třeba na ně zanevřít.
Jak sladit dveře s interiérem?
Dveře a jejich zárubně jsou v interiéru výraznějším prvkem, než by se zdálo. Ladí-li se zbytkem domácnosti, sice je možná nebudete obdivovat tak, jako novou pohovku, avšak dotvoří celkový vzhled bytu nebo domu a interiér sjednotí. Jakmile se budou s nábytkem, stěnami či podlahou bít, okamžitě to poznáte. Jak na to, aby se podobný designový přešlap nestal?
Mnoho lidí dveře ladí k nábytku, což je jistě efektní varianta. Lepší však je sladit je s podlahou, alespoň tónem či dekorem. Nábytek se totiž častěji obměňuje, což může způsobit, že v novém uspořádání budou dveře vyčnívat jako pěst na oko. Dalším důležitým pravidlem je, že interiérové dveře by měly být sladěny nejméně se dvěma a nejvíce se třemi prvky. Mohou to být již zmíněná podlaha a nábytek, ale také schody, barva stěny, zábradlí, okna. parapet… Obecně se nabízí dva přístupy: kombinace tón v tónu, nebo kontrastní.
Jakých chyb se vyvarovat?
Ač se vám zdá, že se takové banální chyby snad nejde dopustit, mnoho lidí se splete v tom, na kterou stranu by se měly dveře otevírat, a koupí místo pravých levé. Jak se rozhodnout správně? Je to jednoduché: po otevření dveří by měla být vidět větší část místnosti a vypínač musí být okamžitě v dosahu. Nutné je také zohlednit snadný průchod z místnosti do místnosti. Vůbec nejčastějším problémem u interiérových dveří bývá jejich nesprávně zvolený rozměr. Příliš velké dveře totiž v panelákovém bytě ubírají tolik potřebný prostor. Dveře klasické obytné místnosti by v ideálním případě měly mít šířku 80 cm, u koupelnových a záchodových ještě menší.
Jak moc je důležitý materiál?
Interiérové dveře sice nechrání náš domov před nezvanými hosty, takže nemusí být extra odolné, výběr materiálu je však přesto zásadní. Pokud upřednostníte cenu před kvalitou a rozhodnete se pro nejlevnější alternativu, kterou je papírová voština, nemůžete se divit, když děti při hře materiál prorazí. Krom toho je pak zvuková izolace zcela nedostatečná a při spaní bude členy domácnosti rušit sebemenší hluk ze sousední místnosti. Nejkvalitnější jsou přirozeně interiérové dveře z masivního dřeva, které ostatně hraje prim i u nábytku a podlah. Zlatou střední cestu pak představuje laminát, kde za dobrou cenu dostanete výrobek, který je téměř k nerozeznání od dřeva a má solidní výdrž. Nezapomeňte, že k dobrým dveřím patří také kvalitní kování a klika – například kliky Cobra, které jsou známkou kvality již více než 20 let.